ul. Mobilna 5, 25-415 Wołoszyn kontakt@epicentrosolidale.org

Lampy LED

JLEDeśli chciałoby się krótko opisać lampy ledowe to przede wszystkim powinno się je określić jako urządzenia elektroniczne, które mają półprzewodnikowy charakter i ze względu na to, że mają specyficzny, chemiczny skład generują powstawanie światła. Pierwsza taka lampka powstała w roku 1962 i miała kolor czerwony. Była pierwszą, która emitowała światło widoczne dla ludzkiego oka. Dalsze badania doprowadziły do sytuacji, w której takie lampy realizowane w różnych innych kolorach. Pojawiały się takie w kolorze żółtym, zielonym, niebieskim czy fioletowym. Budowano także dla nich specjalnie wykonywane układy scalone. Najważniejsze było zawsze doprowadzenie do sytuacji, w której ilość światła tworzonego będzie większa niż zużyta przez diodę energia. W przypadku takich lamp zawsze dąży się do tego, by dawały one światło jak najbardziej podobne do słonecznego.

Człowiek przygotowany jest obecnie do tego, by funkcjonować przy białym świetle. Jeśli chodzi o to światło to lampy LED działają na dwa sposoby. Mogą łączyć światło czerwone, zielone i niebieskie i wtedy powstanie białe jak i też wykorzystywać specjalne światło niebieskie, na które umieszczać się będzie związki chemiczne i to one doprowadzą do tego, że w rozrachunku powstawać będzie światło białe. Trzeba jednak zauważyć, że układane na światło niebieskie związki chemiczne będą doprowadzać do tego, że ten strumień świetlny będzie oczywiście mniejszy. Dlatego nieustannie trzeba dążyć do sytuacji, w której będzie można wypracować odpowiednią równowagę między tymi elementami.

Nowe rozwiązania technologiczne powoli dają nam nadzieje, że taką równowagę będzie można osiągnąć. Przy zastosowaniu tradycyjnej żarówki osiąga się na każde 100 W około 17 lumenów. Jest to Halogenymiernik, który określa efektywność żarówki. Większa efektywność będzie, jeśli zdecydujemy się na żarówki halogenowe. Tutaj będzie to już około 30 lumenów na W. W takim świetle pojawia się także wysoka temperatura barw. Lampy można określić jako chłodno białe. Określa się niebieski kolor jako zimny a czerwony jako ciepły. Gdy chodzi o lampy fluorescencyjne, które przede wszystkim modne są w obiektach przemysłowych to efektywność sięga nawet 80 lumenów na W, ale są to świetlówki trwałe i efektywne.