ul. Mobilna 5, 25-415 Wołoszyn kontakt@epicentrosolidale.org

Żyrandol

ŻyrandolOdkąd się tylko pojawił przez setki lat żyrandol bardzo mocno zmienił swoją formę estetyczną i obecnie wygląda już zupełnie inaczej. Zawsze jednak miał swoje jedno podstawowe zadanie, które wiązało się z tym, że ma dawać odpowiednią ilość światła. W tej chwili żyrandole coraz częściej przygotowywane są w nowoczesnej formie estetycznej. Pojawiają się elementy rewolucyjne, ale ten kształt, który mają nadal będzie bardziej tradycyjny. Jest to przedmiot, który sam w sobie jest starszy niż elektryczność.

Pierwsze żyrandole są tak naprawdę określone jako polikandyliony i pojawiły się już w V wieku. Był to duży dysk, na którym umieścić można było kilkanaście świeczek. W mieszkaniach prywatnych żyrandole były początkowo u tych osób, których środki finansowe były wysokie. Same żyrandole ciągle się zmieniały i udoskonalały. W bogatszych kupieckich domach żyrandole pojawiały się w wieku XV. Wtedy też po raz pierwszy zaczęły się także pojawiać rozwiązania drewniane dla osób mniej zamożnych. W okresie baroku jak wszędzie również w żyrandolach stosowano wiele ozdobnych elementów, które miały sprawić, że żyrandol będzie dawał większy blask. Wszystko było tak wykonane, że miało być więcej światła. Takie dodatki miały doprowadzić do sytuacji, w której światło będzie dobrze iKlasyczny żyrandol skutecznie łamane. Około roku 1700 wprowadzono także żyrandole ze szkła dmuchanego czy nowe estetyczne wersje tego produktu. Jednak największa rewolucja to oczywiście pojawienie się elektryczności, która całkowicie zmieniła żyrandole i ich formę. Najszybciej żyrandole rozwijały się jednak w wieku XX, gdy zaczęły się już mocniej popularyzować i sprzedaż ciągle szła w górę.

Mimo tego pewne formy estetyczne bardziej promowały inne oświetlenia. Estetyczne nowości pojawiły się między innymi już po zakończeniu II wojny światowej. Wtedy na rynku było wielu nowych producentów, którzy starali się promować swoje estetyczne spojrzenie na świat, które często miało wyjątkową formę. Nie tak dawno pojawiły się również takie rozwiązania, które nawiązują do pierwowzoru żyrandolu z czasów Bizancjum. Jak się okazuje historia zatoczyła koło i te tradycyjne formy na nowo mogą się popularyzować zyskując sobie masę nowych zwolenników.